Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Imovina premijerove porodice vrijedi 800.000 * Ustavni sud oborio 140 DUP-ova * Direktor kavaljer od državnih para * U Strazburu 133 tužbe protiv države * Imovina premijerove porodice vrijedi 800.000 * Sjeverna Koreja zaprijetila SAD nuklearnom silom * Kako su veliki sportisti postali kriminalci
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 31-07-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dragan Krapović, predsjednik Opštine Budva:
Vratili smo tri miliona eura duga Demokratske partije socijalista.

Vic Dana :)

Išle dvije plavuše putem i nađu ogledalo!
Prva plavuša: gle moja slika!
Druga plavuša: jaooo kako si ružna!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2017-07-30 BIVŠI RADNICI VUNKA OD 2008. ČEKALI DA NAPLATE POTRAŽIVANJA Dobili plate poslije deset godina Bivši radnici Vunka, njih oko 330, konačno će naplatiti potraživanja prijavljena još 2008. godine kada je uveden stečaj. Njih 330 treba da dobiju po 2,5 hiljada eura za plate, a 140 radnika još tri i po hiljade po osnovu otpremnina
Dan - novi portal
Ka­da je u ja­nu­a­ru 2008. go­di­ne u tek­stil­nom gi­gan­tu Vun­ku po dru­gi put uve­den ste­čaj ni­ko ni­je mo­gao ni po­mi­sli­ti da će ago­ni­ja 330 rad­ni­ka po­tra­ja­ti sko­ro de­ce­ni­ju. Ipak, na­kon de­vet i po go­di­na mu­ke i ras­pi­sa­ne 23 li­ci­ta­ci­je, ko­nač­no je imo­vi­na bje­lo­polj­ske fa­bri­ke pro­da­ta. Ci­je­na je sa 11 pa­la na 2,25 mi­li­o­na, ko­li­ko je upla­tio kon­zor­ci­jum fir­mi Bra­ve­ra iz Bi­je­log Po­lja i Du­lo­vić iz Moj­kov­ca.
Od tog iz­no­sa rad­ni­ci­ma tre­ba da pri­pad­ne oko 850 hi­lja­da za pla­te i još po­la mi­li­o­na za ot­prem­ni­ne, a ku­po­pro­daj­ni ugo­vor bi tre­ba­lo da se pot­pi­še ove sed­mi­ce. Za pla­te će 330 rad­ni­ka do­bi­ti u pro­sje­ku dvi­je i po hi­lja­de, a njih 140 će na ime ot­prem­ni­na uze­ti tri i po hi­lja­de eura. Pro­blem mo­že da pred­sta­vlja za­bi­lje­ška re­sti­tu­ci­je, ali Pe­tar Ve­lič­ko­vić, je­dan od no­vih vla­sni­ka, is­ti­če da ne­ma ni­šta spor­no, te da će sve bi­ti za­vr­še­no na naj­bo­lji mo­gu­ći na­čin.
– Vun­ko je ku­pljen da se po­kre­ne pro­iz­vod­nja i za­po­sli od­re­đe­ni broj rad­ni­ka – re­kao je Ve­lič­ko­vić.
Pred­sjed­nik od­bo­ra po­vje­ri­la­ca Lju­bo Va­ra­gić, je­dan od biv­ših ru­ko­vo­di­la­ca fa­bri­ke, ka­zao je da su rad­ni­ci ko­nač­no odah­nu­li na­kon što je do­sta­vlje­na po­nu­da za imo­vi­nu Vun­ka.
– Ovo je isto­rij­ski tre­nu­tak za nas, da se ko­nač­no pre­ki­ne ova ago­ni­ja. Kup­ci su ozbilj­ni i na­dam se da će sve bi­ti za­vr­še­no na obo­stra­no za­do­volj­stvo – iz­ja­vio je Va­ra­gić.
Sredinom sedmice novi vlasnici su potpisali kupoprodajni ugovor sa stečajnom upravom i najavili da će prioritet u zaposlenju imati bivši radnici i njihova djeca.
Rad­ni­ci ko­ji su u mo­men­tu uvo­đe­nja ste­ča­ja bi­li u fa­bri­ci, sa sje­tom se sje­ća­ju sreć­nih da­na dok je fa­bri­ka ra­di­la. Ra­di­vo­je Se­ku­lić je ta­da bio di­rek­tor fa­bri­ke, a da­nas je pen­zi­o­ner.
– Bi­lo nas je i pre­ko dvi­je i po hi­lja­de. Ži­vje­li smo do­bro i slo­žno. Ima­li sve što nam je po­treb­no za na­še po­ro­di­ce, ali smo gra­di­li i Bi­je­lo Po­lje. Ipak, sve­mu li­je­pom do­đe kraj, pa se ta­ko i vu­nar­ski kom­bi­nat uga­sio kao da ga ni­kad ni­je ni bi­lo – na­veo je Se­ku­lić.
Pod­sje­tio je da su i na­kon uvo­đe­nja ste­ča­ja, 2008. go­di­ne, ra­di­li ne­ko­li­ko mje­se­ci i pro­iz­vo­di­li na­da­le­ko po­zna­tu kon­fek­ci­ju, da bi na­kon to­ga za­vr­ši­li na bi­ru ra­da. I di­rek­to­ri su, ka­ko je ka­zao, za­vr­ši­li na bi­rou.
– Ni­je tu bi­lo sen­ti­men­tal­no­sti. Svi smo osta­li bez rad­nih mje­sta. Vi­jest o ste­ča­ju je od­jek­nu­la kao grom iz ve­dra ne­ba, a po­ro­di­ce su osta­le bez hlje­ba. Te­ško je to vri­je­me bi­lo – ka­zao je Se­ku­lić i do­dao da se na­kon dvi­je go­di­ne pen­zi­o­ni­sao.
Biv­ši rad­nik Vun­ka Slo­bo­dan Mar­ja­no­vić je u fa­bri­ci po­čeo da ra­di 1972. go­di­ne. Ško­lo­vao se u Škol­skom cen­tru za po­slo­ve tek­stil­nog teh­ni­ča­ra za­jed­no sa još dva­de­se­tak ko­le­ga i bio je u pr­voj ge­ne­ra­ci­ji đa­ka.
– Ra­di­li su teh­ni­ča­ri i in­že­nje­ri is­klju­či­vo iz Sr­bi­je. Bi­li su do­bri i ima­lo se šta od njih na­u­či­ti – pri­ča Mar­ja­no­vić i pod­sje­ća da je pr­vi ste­čaj u Vun­ko uve­den 1992. go­di­ne.
– Ta­da smo svi za­vr­ši­li na bi­rou. Ipak, na­kon če­ti­ri go­di­ne po­kre­nu­la se pro­iz­vod­nja, ras­pi­sao kon­kurs i po­čeh po­no­vo da ra­dim sve do 2008. go­di­ne, ka­da se po dru­gi put uveo ste­čaj – na­vo­di Mar­ja­no­vić i do­da­je da od pro­da­je imo­vi­ne tre­ba da na­mi­ri dio po­tra­ži­va­nja.
– Pra­va je šte­ta što Cr­na Go­ra i Bi­je­lo Po­lje i da­lje ne­ma­ju Vun­ko. Kom­bi­nat je i da­nas mo­gao da ra­di, ali se cr­na sud­bi­na nad­vi­la nad pri­vre­dom, pa smo prak­tič­no osta­li bez sve­ga vri­jed­nog – iz­ja­vio je Mar­ja­no­vić.M.N.


Po­gre­šna pri­va­ti­za­ci­ja do­ni­je­la ne­vo­lje

Ne­kad uspje­šan fud­ba­ler i biv­ši rad­nik Vun­ka Zo­ran Ba­se­kić ka­že da svi oni ko­ji su ma­kar i dan pro­ve­li u fa­brič­kim ha­la­ma zna­ju da ci­je­ne šta je zna­čio Vun­ko za za­po­sle­ne i gra­đa­ne Bi­je­log Po­lja.
– Ne­kad je bio po­nos re­ći da ra­diš u Vu­nar­skom kom­bi­na­tu. Svu­da su nam bi­la otvo­re­na vra­ta. Kad pri­mi­mo pla­tu oži­vi grad. Bi­lo je to sreć­no vri­je­me – ka­zao je Ba­se­kić
Ne­ka­da­šnji sin­di­kal­ni po­vje­re­nik Bog­dan Kr­go­vić je is­ta­kao da je po­gre­šna pri­va­ti­za­ci­ja do­ni­je­la ne­vo­lje za pre­ko de­set hi­lja­da za­po­sle­nih u Bi­je­lom Po­lju. Me­đu nji­ma su i rad­ni­ci Vun­ka.
– Osta­li su lju­di bez rad­nog mje­sta. Mno­gi ni­je­su ni­šta ostva­ri­li, ne­ki do­bi­li mi­zer­ne pen­zi­je, od ko­jih ne mo­gu da iz­dr­ža­va­ju po­ro­di­ce, mno­gi obo­lje­li, a do­sta njih oti­šlo na onaj svi­jet, ne do­če­kav­ši da do­bi­ju ono što su za­ra­di­li. Ova pro­da­ja je sa­mo kap u mo­ru, da se rad­ni­ci­ma dje­li­mič­no is­pra­vi na­ne­se­na ne­prav­da – re­kao je Kr­go­vić.


Ni­je­su pro­te­sto­va­li

Struč­njak u ra­ču­no­vod­stvu Vuk­man Ton­čić je i na­kon uvo­đe­nja ste­ča­ja bio po­tre­ban fa­bri­ci, iako je po auto­ma­ti­zmu, na­kon uvo­đe­nja ste­čaj­nog po­stup­ka, ostao bez po­sla.
– Na­dam se da je ovim mu­ka­ma, ko­je smo pret­hod­nih go­di­na pre­ži­vje­li, do­šao kraj. Po­tra­ži­va­nja ima 348 rad­ni­ka, i oče­ku­je­mo da se na­ma kao pri­o­ri­tet­noj gru­pi is­pla­te. Ko­nač­no je do­šlo vri­je­me da nam se is­pla­te po­tra­ži­va­nja. Bi­li smo str­plji­vi i ni­kad ni­je­smo pro­te­sto­va­li ili štraj­ko­va­li, ni­ti iz­la­zi­li na uli­ce. Vje­ro­va­li smo da ima prav­de i ona je ko­nač­no do­šla – na­veo je Ton­čić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"